Ուզում եմ առանձնակի կարեւորություն տալ այն հանգամանքին, որ մենք վեհաժողովի շրջանակում ունեցել ենք երկկողմ հանդիպումներ, որոնք շատ կարեւոր եւ արժեքավոր են եղել. ամփոփելով ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանի աշխատանքները՝ նշել է ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար, ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանը մարտի 1-ին հրավիրված ասուլիսում:
Նա տեղեկացրել է, որ ԱԺ պատվիրակությունը ԵԱՀԿ ԽՎ  նստաշրջանին մասնակցել է ամբողջական կազմով: Պատգամավորները հանդիպել են ԱՄՆ պատվիրակության հետ, խոսել Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերությունների դինամիկային ու զարգացմանը վերաբերող հարցերի մասին, անդրադարձել տարածաշրջանին եւ Հայաստանին սպառնացող անվտանգային մարտահրավերներին: Հայ խորհրդարանականները հանդիպումներ են ունեցել նաեւ Միացյալ Թագավորության պատվիրակության, ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահի ու Հարավային Կովկասի հատուկ ներկայացուցչի հետ: Ի թիվս այլ հարցերի՝ քննարկվել է նաեւ համագործակցությունը խորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակում:
Սարգիս Խանդանյանը տեղեկացրել է, որ նիստերի օրակարգերի թեման հիմնականում եղել է Ուկրաինայում ընթացող պատերազմը եւ դրա հետեւանքները:
Անդրադառնալով միջազգային հարթակներում հայկական դիրքորոշումների ներկայացմանն ու գործընկերների արձագանքին վերաբերող հարցին՝ պատվիրակության ղեկավարը նշել է, որ ոչ միայն փոխվում են նրանց կարծիքները, այլ նաեւ միջազգային գործընկերները խոսում են դրա մասին: «Մասնավորապես, ԵԱՀԿ ԽՎ-ի ընթացքում Լաչինի միջանցքի փակման մասին խոսել են Միացյալ Թագավորության, Ֆրանսիայի, Շվեդիայի պատգամավորները: Նրանք նաեւ մեզ հետ մասնավոր զրույցներում իրենց մտահոգությունն են հայտնել: Եվ Ադրբեջանի կողմից միջազգային հարթակներում հնչեցվող այն թեզին, թե Լաչինի միջանցքը փակ չէ, մեքենաներ են անցնում եւ հնարավոր է բեռներ փոխադրել եւ այլն, միջանցքի փակ չլինելու մասին խոսակցությանը որեւէ մեկը չի հավատում: Դա ակնհայտ է: Դրան գումարվում է նաեւ Հաագայի դատարանի որոշումը, որը մեկ անգամ եւս վերահաստատեց խնդրի լրջությունը»,- նշել է Սարգիս Խանդանյանը: Նա հավելել է, որ միջազգային հարթակներում հայկական կողմի դիրքորոշումներին հավատում են ու խոսում դրանց մասին: Պատասխանելով  խաղաղության պայմանագրի բանակցություններին վերաբերող հարցին՝ պատվիրակության ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանն ունի իր սկզբունքային դիրքորոշումները, որոնք, մեծ հաշվով, տեղավորվում են Հայաստանի ինքնիշխանության, անկախության պաշտպանության, ինչպես նաեւ մեր երկրի ներքին գործերին չմիջամտելու համատեքստում: «Թե մասնավոր ինչ կետերի շուրջ Հայաստանը եւ Ադրբեջանը դեռեւս չեն կարողանում մոտեցնել իրենց դիրքորոշումները, կարծում եմ, որ բանակցողները պետք է այդ մասին խոսեն: Այնուամենայնիվ, մենք հանձնառու ենք շարունակելու բանակցությունները եւ հույս ունենք, որ կմոտենա այդ պահը, եւ մենք հնարավորություն կունենանք Ադրբեջանի հետ կնքելու խաղաղության պայմանագիրը»,- ասել է Սարգիս Խանդանյանը:
Խորհրդարանական պատվիրակությունը փետրվարի 23-24-ը Վիեննայում մասնակցել է Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանի աշխատանքներին:

“Особое значение придаю тому, что в рамках Ассамблеи состоялись двусторонние встречи, которые были весьма важными и ценными”, - обобщая итоги работы зимней сессии ПА ОБСЕ, отметил на состоявшейся 1 марта пресс-конференции глава делегации НС РА в ПА ОБСЕ, депутат фракции НС "Гражданский договор" С.Ханданян.
Он сообщил, что делегация НС в полном составе приняла участие в заседании ПА ОБСЕ. Депутаты встретились с делегацией США, обсудили вопросы динамики и развития армяно-американских отношений, обсудили вызовы безопасности, угрожающие региону и РА. Армянские парламентарии также встретились с делегацией Соединенного Королевства, председателем ПА ОБСЕ и спецпредставителем на Южном Кавказе. В числе прочих вопросов обсуждалось также сотрудничество в рамках Ассамблеи.
С.Ханданян сообщил, что темой повесток заседаний в основном была продолжающаяся война в Украине и ее последствия.
Глава делегации, касаясь представления позиций Армении на международных площадках и реакции коллег, отметил, что меняются не только их мнения, но об этом говорят и международные партнеры. “В частности, в ходе ПА ОБСЕ депутаты Великобритании, Франции и Швеции говорили о закрытии Лачинского коридора. Они также выразили свою озабоченность в частных беседах с нами. И очевидно, что никто не верит тезису, озвученному Азербайджаном на международных площадках, что Лачинский коридор не закрыт, проезжают машины, можно перевозить грузы и т.д. К этому добавилось решение Гаагского суда, еще раз подтвердившее серьезность проблемы", - отметил С.Ханданян. Он добавил, что позициям армянской стороны верят, о них говорят на международных площадках. Отвечая на вопрос о переговорах по мирному договору, руководитель делегации отметил, что у Армении есть свои принципиальные позиции, которые, по большому счету, ставятся в контекст защиты суверенитета и независимости РА, а также невмешательства во внутренние дела нашей страны. “По тем конкретным пунктам, по которым Армения и Азербайджан до сих пор не могут сблизить свои позиции, я полагаю, должны говорить переговорщики. Тем не менее мы настроены на продолжение переговоров и надеемся, что момент наступит, и у нас будет возможность подписать мирный договор с Азербайджаном", - отметил С.Ханданян.